Hobby og Dyr

Er du bymenneske eller naturmenneske


Er du naturmenneske eller bymenneske? Faktisk kan du sagtens være begge dele, og det er de fleste af os, omend vi som regel foretrækker det ene frem for det andet. Heldigvis bor vi i et land, hvor afstandene ikke er så store, og selvom du er bosat i byen, er der ikke langt til noget skønt uberørt natur. Ligesom mange af vores byer i Danmark er beliggende ved vandet ,og der er også mange grønne arealer i vores byer. På den måde behøver man ikke at undvære det ene frem for det andet, hvilket er en kæmpe fordel for både vores sundhed og trivsel. For vi stammer jo fra naturen, og vi har brug for at være i naturen for at blive afbalanceret i krop og sjæl. Og i disse fortravlede tider vi lever i, er det endnu mere påtrængende for hver enkel af os, jævnligt at komme ud i naturen og blive afstressede, så vi er klar til at kunne fungere optimalt i alle de krav, vi er omgivet af!.

Vis mere

Relaterede nyheder

Back to top button
Close